Home office využívám už více jak 10 let a za tu dobu jsem se setkal s celou řadou překážek, které jsem musel překonat. Současná situace téma home office uvádí do nového světla. Zatímco dříve byla home office vnímána jako něco výjimečného a určeno jen pro pár jedinců, dnes se z home office stává nový fenomén a to nejen u nás, ale i ve světě.
Mnoho firem, které fungovaly na klasických pilířích (práce = práce v kanceláři) se díky restrikcím začaly potýkat s dosud málo probádanou oblastí a tou je práce na dálku. Některé firmy tuto možnost využívají již delší dobu, ale takový masový nárůst home office, která proběhla v uplynulých měsících je nevídaný.
To s sebou přináší řadu nových výzev, kterým budou muset nejen jednotlivci, ale i firmy čelit, pokud budou chtít zůstat ve hře.
Na home office se dá nahlížet z různých úhlů. Pro někoho je to módní záležitost, nebo nefunkční model (musím své zaměstnance neustále kontrolovat), pro druhé zase směr, který přináší více svobody, spokojenosti a v neposlední řadě i finanční benefity ve formě ušetřených nákladů za kanceláře, dopravu a další provozní náklady. Na téma home office jsem před časem poskytl rozhovor pro StartupJobs, kde jsem mimo jiné zdůrazňoval důležitost komplexního přístupu k home office.
Svět se mění a záleží na nás, jestli tuto skutečnost budeme ignorovat a doufat, že se vše vrátí do původního stavu a nebo se rozhodneme čelit dočasnému nepohodlí, adaptujeme se a využijeme nových příležitostí.
Sám využívám home office již více než 10 let a mohu potvrdit, že přináší mnoho úskalí. Každý řeší nějaké překážky a je jedno, jestli pracujete jako freelancer nebo zaměstnanec korporátu. Jde o to, najít si to své a v této oblasti se zlepšovat.
Je tento typ práce pro každého?
Myslím si, že home office může využívat každý. Je jen otázkou, jakým způsobem. Neexistuje jedno správné řešení, které by bylo vhodné úplně pro všechny, a proto je zbytečné hledat nějakou univerzální verzi. Místo toho je vhodnější zaměřit se na specifika, která každá práce má a teprve na nich vystavět správnou verzi home office.
To byl pohled zvenku. A co pohled zevnitř? Je každý člověk schopen pracovat formou home office? I ten, co má problémy s disciplínou, je líný, prokrastinuje, chybí mu motivace, … ?
Jsem přesvědčen, že ano. Opět je důležité individuální nastavení a někdy je potřeba jít více do hloubky, poznat sám sebe a až teprve potom začít řešit technickou stránku věci.
Tento seriál o home office má za cíl sdílet zkušenosti nejen moje, ale i lidí, s kterými spolupracuji.
Pokud vás některá témata osloví a pomůžou vám vylepšit vaši současnou situaci, tak bude mise článku splněna 🙂 A nezapomeňte, i malá zlepšení se počítají.
Home office a její varianty
Home office může mít mnoho podob a nemusí se nutně jednat jen o práci z domova na plný úvazek. Freelanceři, kterým je tento styl práce velmi blízký jsou v jiné situace než ti, kteří na home office přecházejí z firemního prostředí.
Proto je dobré k home office přistupovat individuálně. Nicméně jsou zde pravidla, která mají univerzální platnost. Technologie, které máme k dispozici nám dovolují pracovat z nejrůznějších míst. Home office už dnes nemusí nutně znamenat jen práci z domova, ale práci téměř odkudkoli.
Home office
Jedná se o práci z vašeho domova. Může být malá garsonka, kde máte malý pracovní stůl v minimalistickém pojetí a nebo velký dům, kde máte na práci vyčleněnou samostatnou místnost.
Open Air Office
Do této kategorie spadají ostatní místa pro vzdálenou práci jako jsou: kavárny, knihovny, coworkingy, chaty, parky, cyklo odpočívárny…
Walk and Work
Jedná se o specifickou formu “pracovního místa”. Mnoho kolegů, kteří ke své práci využívají především počítač a většinu času prosedí na židli, si časem stěžují na nejrůznější zdravotní problémy, které s sebou sedavé zaměstnání přináší. A nemusí se nutně jednat jen o fyzické, ale i o ty psychické, které pramení z nedostatku pohybu a následné únavy a vyčerpání. To v konečném důsledku může vést až k syndromu vyhoření.
Prevencí může být využití kombinace práce a pohybu. Jedná se o specifickou oblast a proto je potřeba k ní přistupovat odlišně.
Princip je velmi jednoduchý. Vemte si svou práci ven. Jděte na procházku (i několikahodinovou) a během ní pracujte. Už slyším první námitky typu: “Já ke své práci potřebuji notebook a nebudu přece chodit s notebookem přivázaným kolem krku.” Nebo: “Ke své práci potřebuji spoustu materiálů a přece je nebudu tahat ven.” Námitek je jistě mnoho, ale… Pokud vás podobné myšlenky po přečtení předchozích řádků napadly, zkuste následující:
Rozdělte si svou práci na dvě části:
- První část v sobě obsahuje typ práce ke které potřebujete určitý komfort (počítač, materiály, pohodlnou židli).
- A na druhou část, při které nic z toho nepotřebujete a často stačí jen tužka a papír na zapisování nápadů.
Co můžete při Walk and Work dělat?
- Vyřídit telefonické hovory.
- Věnovat se koncepční činnosti (promýšlení projektů, další nápady, inspirace).
- Editovat text.
- Vzdělávat se (poslouchat podcasty, audioknihy).
Kam jít?
- Parky
- Pěší zóny
- Lesy
- Pláže
A jaké technické vybavení můžete využít?
- Google dokumenty
- Cloudové služby
- Tužka a zápisník
A jaké výhody na vás čekají?
- Uděláte něco pro své zdraví (i to duševní) a zároveň můžete udělat kus práce v příjemném inspirativním prostředí.
- Při chůzi se lépe třídí myšlenky a člověku to lépe myslí.
- Nejste izolováni doma, ale jste ve “společnosti” ostatních (lidí a přírody).
- Pohybem si doplňujete energii a zvyšujete svou odolnost.
Pokud s tímto stylem práce nemáte zkušenosti, doporučuji:
- Vyberte si typ práce, kterou tímto způsobem můžete dělat.
- Naplánujte si do kalendáře, kdy vyrazíte ven. Doporučuji v méně produktivním čase. O tom více v části o biorytmech.
- Nenechte se odradit počasím. Přizpůsobte se mu.
- Začněte s menší vzdáleností.
Skvělý článek na toto téma napsal Robert Vlach. Doporučuji přečíst.
Stejný princip využívá i Pavel Ovesný ve svém projektu Lesa pán, kde pomáhá podnikatelům s jejich podnikáním.
Nastínil jsem vám několik variant home office a záleží na vás, jaký mix bude pro vás ten nejlepší. Zkoušejte a poslouchejte se. Vaše zpětná vazba vám napoví, co a v jakých situacích je pro vás to nejlepší.
Na závěr této části ještě pár otázek, které by vám měly napovědět, jaký zvolit typ pracovního prostředí:
- Co budu dnes dělat? Potřebuji spíše klid a soustředění, nebo se mi naopak bude lépe pracovat venku? Budu se věnovat kreativní práci nebo rutinní?
- Co budu k práci potřebovat? Dobré internetové připojení, materiály po ruce.
- Kolik času mám k dispozici? Vyplatí se někam přesouvat?
- Jaké je venku počasí? Můžu kombinovat práci s pohybem.
- Jakou mám dnes náladu? Co cítím?
Zajímá vás téma home office a osobní produktivity? Navštivte má školení. Vytvořím školení pro vaši firmu přímo na míru, ozvěte se. Domluvte si konzultaci. Nebo se zcela nezávazně ozvěte, rád o vás uslyším.
Následující část o home office: Home office – 2. část – Výhody a nevýhody