Není změna jako změna

Dnes bych vám rád řekl o jednom přístupu, který mnohým lidem pomohl odstartovat změnu, kterou už dávno chtěli ve svém životě realizovat.

Výjimeční jedinci disponují vnitřní silou a nepotřebují žádné zvláštní berličky. Prostě se pro něco rozhodnou a nepřestanou, dokud svého cíle nedosáhnou.
Jak to ale udělat v případě, že už samotné slovo „změna“ ve vás vyvolává představu obrovské práce, velkého odříkání a nekonečného strádání? Je jasné, že pokud se taková představa ukotví v našem myšlení, se změnou otálíme a čekáme na ideální situaci, která však nikdy nepřichází.

Slovo „změna“ s sebou nese velký závazek a představa selhání je bolestná. Někdo doporučuje zveřejnit svůj záměr a vystavit se tak tlaku okolí, který zajistí, že v případě výmluv budeme konfrontováni s hanbou. A o tu přece nikdo z nás nestojí.

Já vám dnes představím trochu jinou techniku. Místo toho, abyste si řekli „Udělám změnu“ vyměňte tento výraz za „Pokusím se udělat změnu.“ A v čem je vlastně rozdíl?

Udělám změnu

  • Obsahuje pevné rozhodnutí, velký závazek a na začátek také velkou tíhu.
  • Může vytvořit blok v podobě obrovské práce, kterou bude potřeba udělat, a ta na začátek může pěkně vystrašit. Tento stav může realizaci odsunout na neurčito (až budou lepší podmínky).

Naproti tomu:

Pokusím se udělat změnu

  • Není to tak dramatické rozhodnutí. I když víme, že změna je pro nás dobrá, vytvoříme si tímto prohlášením polštář pro případ, že by to nešlo. Prostě to vyzkoušíme a když to nebude ono, mohu se vrátit k původnímu stavu. Dveře pro návrat zůstanou otevřené.
  • Obelstíte vnitřní hlasy, které vám v prvním přístupu mohou našeptávat nejrůznější důvody proč nezačít. Pokud je konfrontujete s prohlášením, že to “jenom zkusíte”, a když to opravdu bude tak náročné a vnitřní hlasy budou mít pravdu, nic se nestane a vrátíte se zpět ke svému původnímu životu.

Možná námitka

Někomu se může zdát, že druhá varianta v sobě postrádá nadšení a dynamiku. Neobsahuje žádný závazek a je příliš měkká. Vím, že to tak na první pohled může vypadat, ale podívejme se na to z jiného úhlu.

„Pokusit se udělat změnu“ je jen prvním krokem. Pro efektivní využití této metody doporučuji:

1. Stanovte si časový úsek, po který budete změnu provádět. Doporučuji jeden týden.

2. Během tohoto týdne si zapisujte své poznatky. Stačí velmi stručně. Například: Dnes jsem udělal to a to. Šlo to dobře.

3. Vyčleňte si v týdnu čas na revizi. To je velmi důležité. Nekomplikujte to. Cílem je ohlédnout se zpět a uvědomit si, že provedené změny nebyly tak náročné, jak se původně s přístupem „Udělám změnu“ mohlo zdát.

4. Šlo to? Pokud ano, tak pokračujte i v dalším týdnu a poté se znovu zastavte a otočte.

Možná budete sami překvapeni, jak rychle jste požadovanou změnu do svého života začlenili.

Po měsíci, když lidé s přístupem „Udělám změnu“ budou stále váhat, nebo jim už dojde počáteční energie, vy už budete plout na vlně změny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.