Pomodoro technika

O co se vlastně jedná?

Tuto metodu vyvinul Francesco Cirillo ke konci osmdesátých let 20 století. Jde o to, abyste si čas rozdělili na menší části (Pomodora) a během těchto krátkých úseků byli plně soustředěni na danou činnost. Název Pomodoro vznikl ze slova rajče (kvůli kuchyňskému časovači, který mívá tvar rajčete). Po uplynutí vámi nastavené doby máte pár minut na zrelaxování a odpočinek. Právě tyto krátké pauzy vám pomohou doplnit energii, kterou při soustavné práci postupně ztrácíte.

Byly časy, kdy jsem Pomodoro techniku neznal. Zakousl jsem se do práce a naprosto ztratil pojem o čase. Po pár hodinách intenzivní práce jsem si uvědomil, že jsem docela vyčerpaný. Udělal jsem si proto přestávku, ale i když byla přestávka delší, přesto jsem už neměl tolik elánu do další práce. Energie se už tolik neobnovila.

Právě tomuto hlubokému poklesu energie má technika Pomodoro zabránit.

Tyto dva rozdílné přístupy (bez Pomodora a s Pomodorem) vysvětluji na následujícím obrázku:

Obr. Práce s Pomodoro technikou a bez ní

Pokud budeme pracovat bez přestávek (i když budeme ve stavu “flow” a práce nás bude bavit), po pár hodinách se dostaví útlum. Někdy může být tak velký, že se pak k soustředěné práci nebudeme schopni vrátit ani po pár hodinách.

Naopak tím, že si po krátkých časových úsecích dopřejeme pár minut odpočinku, udržíme svou energii na vysoké úrovni. Je jasné, že energie bude s přibývajícími hodinami klesat, ale pokles nebude tak drastický jako v případě práce “bez přestávek”.

Tento princip bych připodobnil k nabíjení mobilního telefonu. Dobití z 80% na 100% zabere podstatně méně času, než dobíjení z 20% na 100%.

Osvědčilo se mi používat tento pattern:

Obr. Můj pattern Pomodoro

25min práce – 5min pauza (to celé opakovat 4x a pak delší 30min pauza).

Pokud k Pomodoro technice přidáte “Hlubokou práci”, tak možná zjistíte, že i jeden okruh Pomodora (2hodiny) je dostačující k zvládnutí toho nejdůležitějšího.

Mé zkušenosti a doporučení pro Pomodoro techniku:

  • Doporučuji s délkou Pomodora trochu experimentovat. Mně se osvědčil pattern 25+5.
  • V případě, že vyprší jeden časový úsek určený pro práci a já se nacházím ve stavu flow, pauzu přeskočím a pokračuji v dalším pracovním bloku. Po vypršení dalšího Pomodora si však pauzu už dám (vyplatí se to).
  • Při plánování dne si vytvořím nejenom časový blok, ale také si určím, kolik dané činnosti budu věnovat Pomodor.
  • Technika Pomodoro je výborná v případě, že se vám do něčeho nechce. Prostě si řeknete, že tomu dnes budete věnovat jedno Pomodoro a jakmile vyprší, tak se pustím do něčeho jiného, zábavnějšího. Pokud tento postup budete aplikovat každý den, tak na konci týdne budete překvapeni, kolik práce, kterou jste předtím odkládali, jste stihli.
  • Pomodoro vám pomáhá udržet si “work balance”. Například můžete vyřizování administrativy věnovat jen jedno Pomodoro. Jakmile čas vyprší, ostatní vyřídíte příště. Eliminujete tak nebezpečí toho, že se například zasekáte s vyřizováním emailů.

Už vím, co mám dělat během 25min, které jsou vyčleněny pro práci. Co ale dělat o přestávkách?

Doporučoval jsem s nastavením Pomodora trochu experimentovat. U času, který je vyčleněný na pauzu však doporučuji držet se 5min. Je to tak akorát ideální doba na to, abyste zrelaxovali a zároveň nevypadli z pracovního tempa. Jde o to, abyste si během pauzy dopřáli čas na regeneraci a tu docílíte pomocí běžných věcí.

O přestávkách můžete:

  • Udělat si 10 dřepů nebo kliků
  • Pověsit se na hrazdu mezi futry
  • Protáhnout se a podívat se z okna
  • Uvařit si čaj, kávu, doplnit sklenici vodou
  • Odpovědět na sms zprávy
  • Umýt nádobí a utřít prach na poličce

Co potřebuji k Pomodoro technice?

Vlastně nic speciálního. Stačí, pokud máte doma kuchyňskou minutku a můžete začít. Já osobně však dávám přednost aplikaci, která mi hlídá jak čas na práci, tak na pauzu a po 4 blocích mi sama zapne delší (30min) blok na delší odpočinek.

Aplikací je k dispozici hodně. Já v současné době používám tuto:

Pokud vás táto technika nadchla, neváhejte a vyzkoušejte jí. Na toto téma vyšla kniha u mého oblíbeného vydavatele Jan Melvil.

 

Jsem zvědavý, co kniha přinese za další rozšíření. Já techniku Pomodoro používám v její základní esenci a už teď mi každý den přináší mnoho benefitů v podobě pohodovější práce, o kterou neustále usiluji.

Dan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *